sobota, 30 listopada 2013

no to Andrzejkowo :)

Hej :)
Część pewnie z was spędza ten dzisiejszy dzień gdzieś u rodziny bądź znajomych bo obchodzą dziś imieniny, część z was pewnie szykuje się  na jakieś imprezy, a jeszcze inni siedzą pewnie w domu :)

Ja już w sumie wczoraj byłam na imprezie w clubie, a dzisiaj idę na taką salkę. Jak się bawić to się bawić, a co! :)

hmm, lubicie robić wróżby ? Oto parę z nich. 

Lanie wosku przez dziurkę od klucza:

Zdecydowanie jedną z najpopularniejszych andrzejkowych wróżb jest lanie wosku. Wróżba ta jest również prosta w przygotowaniu, największym problemem może być znalezienie odpowiednio dużego klucza z uchem. Lanie wosku polega na przelaniu ciepłego wosku przez ucho od klucza do miski z zimną wodą. Po ostudzeniu, wyciągamy wosk z zimnej wody, a następnie odczytujemy kształt woskowej wróżby poprzez rzucenie jego cienia na ścianę

Wróżenie z kleksa :

Kolejną andrzejkową wróżbą jest tzw. wróżenie z kleksa. Na kartkę papieru wylewamy kilka kropel atramentu. Następnie kartkę składamy na pół. Otrzymany wzór odczytujemy. Jeżeli otrzymany wzór będzie przypominał motyla, to możemy oczekiwać krótkiego romansu. Wzór twarzy oznacza rywala lub przeciwnika. Z kolei symbol drzewa oznaczana miłość którą musimy poczekać.   Wróżba z kubka:
Inną ciekawą wróżbą, która według ludowych wierzeń, może przynieść sporo odpowiedzi dotyczącej naszej miłości jest tzw. wróżenie z kubka. W tym celu przygotowujemy kubki i wkładamy pod nie: obrączkę, która zwiastuje miłość moneta odpowiada za bogactwo, kwiatek przynosi szczęście. Pod kubek możemy również włożyć małą laleczkę, która może zwiastować macierzyństwo. Jeden z kubków możemy pozostawić pusty, będzie on oznaczał staropanieństwo. Na końcu losujemy kubki.

Zapałki:
Dobrze znaną wróżbą jest wróżenie z zapałek. W tym celu musimy zapalić dwie zapałki i trzymać je płomieniami skierowanym do góry. Następnie musimy wymyślić życzenie. Jeżeli płomienie zaczną zbliżać się do siebie, może to oznaczać, że nasze życzenie się spełni.   Gotowanie klusek:
Dobrze znaną wróżbą jest wróżenie z zapałek. W tym celu musimy zapalić dwie zapałki i trzymać je płomieniami skierowanym do góry. Następnie musimy wymyślić życzenie. Jeżeli płomienie zaczną zbliżać się do siebie, może to oznaczać, że nasze życzenie się spełni.   Buty:
Dziewczyny ustawiają buty po lewej stronie nogi jeden za drugim w pokoju. Następnie ostatni but przestawiają na początek i tak w kóko, aż but jednej z dziewczyn dotknie progu. Ta wtedy pierwsza wyjdzie za mąż.

Jabłko:

Każda dziewczyna dostaje nóż i jabłko. Należy obrać jabłko tak, aby powstała jedna długa obierka. Następnie dziewczęta rzucają je za siebie. Z kształtu obierki można odczytać pierwszą literę imienia przyszłego męża.

Pies:

Uwaga! W tej wróżbie nie może brać udział właścicielka psa. Panny ustawiają się w kręgu, a każda trzyma w ręku kawałek kiełbasy. Ta dziewczyna pierwsza wyjdzie za mąż, od której pies zje kiełbasę. Znaczenie miało również, co pies zrobił z kiełbasą. Jeśli wyniósł ją z domu to ślub miał się odbyć w przeciągu najbliższego roku, jeśli zjadł kiełbasę na miejscu, to panna musiała jeszcze trochę poczekać.
_________________________________

No to ja uciekam się szykować, Miłej zabawy wam życzę! :)

Buziaki, Ola :)

3 komentarze:

  1. Ja byłam na urodzinach u wujka Andrzeja ;D

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja także byłam na imprezie :) I były podobne wróżby :)

    OdpowiedzUsuń